OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V NIEDZIELA WIELKANOCNA 28. 04. 2024 r.

1. Dzisiaj piąta Niedziela Wielkanocna a zarazem ostatnia miesiąca kwietnia. Alegoria o winnym krzewie przypomina, jak ważne dla Jezusowego ucznia jest trwanie w zjednoczeniu ze swoim Mistrzem. Pamiętajmy o tym zawsze i wszędzie i nie zapominajmy nigdy o codziennej modlitwie i coniedzielnej Eucharystii, bo stąd czerpiemy siłę do pięknego i uczciwego życia. Po Mszy św. o godz. 1130 zapraszamy na spotkanie rodziców i dzieci przygotowujące się do I rocznicy Komunii św., która będzie miała miejsce w niedzielę 12 maja br. Wychodząc ze świątyni będzie można do puszek  złożyć ofiary na kwiaty do dekoracji ołtarza w naszej świątyni.   

 

2. Jutro, 29 kwietnia, przypada święto Świętej Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy. Tak dalece wyróżniała się czynną miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem o Jego krzyżu, że nadano jej tytuł Doktora Kościoła. A w 1999 roku Święty Jan Paweł II ustanowił ją patronką Europy. To również Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, obchodzony w rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau (1945). Naszą modlitwą będziemy otaczać wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego totalitaryzmu, szczególnie kapłanów oraz osoby życia konsekrowanego.

 

3. We wtorek o godz. 1730Godzinki, a o godz. 1800Nowenna do św. Archaniołów. We wtorek po mszy św. wieczornej spotkanie Kręgu Biblijnego.

 

4. W najbliższą środę wchodzimy w maryjny miesiąc maj, który w naszej polskiej tradycji jest naznaczony modlitwą razem z Maryją, Matką Jezusa. W naszym kościele nabożeństwo majowe będziemy celebrowali w dni powszednie po wieczornej mszy św., a w niedzielę o godz. 1730. Podczas modlitwy maryjnej w tym dniu będziemy modlić się w intencji ludzi pracy. 1 maja obchodzimy bowiem wspomnienie Świętego Józefa Rzemieślnika. Będziemy modlić się za wszystkich pracujących i tych, którzy pracy poszukują.

 

5. W czwartek, 2 maja, przypada doroczny Dzień Polonii i Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie zapomnijmy zatem o wywieszeniu flag, by w ten sposób zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych. To zarazem I czwartek miesiąca, po mszy św. Wieczór Uwielbienia.

 

6. W piątek, 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i głównej patronki naszej Ojczyzny. To również 233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Msze Święte w tym dniu o godz. 800, 1000 i 1800. Będziemy szczególnie modlić się w intencji naszej umiłowanej Ojczyzny. W tym dniu nabożeństwo majowe o godz. 1730. Spowiedź I piątkowa w czasie nabożeństwa i mszy św. Dzisiaj, ze względu na przypadającą uroczystość, nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

7. I sobota miesiąca z porannym nabożeństwem do Niepokalanego Serca NMP. W tym dniu odwiedziny chorych od godz. 900

 

8. Przyszła VI niedziela wielkanocna to zarazem pierwsza niedziela miesiąca. po każdej Mszy świętej adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym dniu zapraszamy członkinie Kół Żywego Różańca i III Zakonu św. Franciszka na wspólne spotkanie i zmianę tajemnic różańcowych po mszy św. o godz. 800

 

9. W miniony wtorek, w uroczystość św. Wojciecha BM, głównego patrona Polski, papież Franciszek mianował bp. Artura Ważnego dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej – biskupem sosnowieckim. Kanoniczne objęcie diecezji przez biskupa nominata nastąpi 8 maja, a  uroczysty ingres do naszej katedry odbędzie się 22 czerwca br.

 

10. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

·       2 maja – św. Atanazy Wielki z Aleksandrii, biskup i Doktor Kościoła, jeden z wybitnych Ojców Kościoła broniących bóstwa Chrystusa oraz autor znakomitych dzieł w obronie wiary;

·       4 maja – św. Florian (†304), męczennik z początku IV wieku, patron strażaków i hutników;

 

11. Życzymy, aby przeżywający w tym tygodniu imieniny, urodziny czy inne jubileusze obficie zaczerpnęli duchowych łask od Chrystusa, prawdziwego krzewu winnego. Wszystkim parafianom i gościom życzymy aby zbliżające się dni były czasem do okazania uczuć patriotycznych, eksponowania barw narodowych i łączności duchowej z naszymi rodakami na emigracji, a młodzieży maturalnej światła Ducha św. na czas zdawania egzaminu dojrzałości radosnego Alleluja! Szczęść Boże!