I Komunia Święta
Sakrament Pierwszej Komunii Świętej to okazja do pogłębienia więzi pomiędzy dzieckiem a Bogiem. Mówi się, iż jest to najważniejszy sakrament, jaki możemy przyjąć podczas całego swojego życia.
Wyraz Komunia pochodzi od łacińskiego słowa communio, oznaczającego wspólnotę. Natomiast Eucharystia to greckie dziękczynienie. Przyjmując komunię dziękujemy Bogu osobiście za możliwość uczestniczenia we wspólnocie chrześcijańskiej. Symbolem eucharystycznym jest biała hostia, czyli ciało Pana Jezusa pod postacią chleba. W Wielki Czwartek Pan Jezus dziękował Bogu Ojcu podczas Ostatniej Wieczerzy- to właśnie wtedy ustanowił Komunię Świętą.
Ważne, aby odpowiednio przygotować nasze dziecko do przyjęcia tego sakramentu. Poza przygotowaniami szkolnymi i specjalnymi spotkaniami w kościele, dobrze jest rozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu, że uroczystość I Komunii Świętej to nie tylko piękna oprawa podczas Mszy i rodzinna uroczystość zwieńczona prezentami. Komunia to nie tylko biały, okrągły opłatek. Należy podkreślać duchowy charakter całej uroczystości, czyli możliwość doświadczenia przez malutkie serce dziecka bezpośredniego spotkania z Chrystusem, ukrytego właśnie w hostii. Pomocą w przygotowaniach może okazać się także sięganie do Pisma Świętego, czy też ukazywanie dziecku przykładów dobrego zachowania i dobrej wiary w codziennym życiu.
Sakrament Pierwszej Komunii poprzedza pierwsza w życiu spowiedź święta. Dziecko na podstawie katechizmu oraz listy grzechów robi rachunek sumienia. Mali komuniści często potrzebują pomocy rodziców w określeniu tego, jakie grzechy popełnili do tej pory. W tej sytuacji na rodzicu spoczywa ogromna odpowiedzialność, aby dobrze wytłumaczyć dziecku, czym jest dany grzech i czy dziecko do tej pory było go w stanie popełnić. Dobrze jest także wytłumaczyć, że od tej pory bierze pełną odpowiedzialność za swoje dobre i złe uczynki. Tylko pełne oczyszczenie duchowe podczas spowiedzi, gwarantuje dobre przyjęcie Boga do swojego serca.
Codzienne świadectwo rodziców okazywane przez drobne gesty, np. miłość i czułość, czy co niedzielne uczestnictwo we Mszy Świętej sprawi, że dziecku będzie łatwiej zrozumieć oraz doświadczyć bezwarunkowej miłości Boga. Dzieciom trudno rozmawiać z kimś, kogo fizycznie nie ma i kto nie odpowie bezpośrednio na ich modlitwę, wołania. Nie rozumieją tej wbrew pozorom trudnej dla nich sytuacji. Jednak, gdy rodzice pomogą upewnić się dziecku, że Bóg je kocha i że jest ich niewidzialnym przyjacielem, będzie mu łatwiej spotykać się z nim i rozmawiać.
Pierwsza Komunia Święta – najważniejszy sakrament
Pierwsza Komunia Święta niewątpliwie jest wielkim przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców oraz krewnych. Intensywne przygotowania do niej trwają przecież przez długie miesiące, a nawet dłużej. Niestety trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że czasem spłyca się znaczenie tego wydarzenia. Ważne jest, aby dziecko nie kojarzyło Pierwszej Komunii Świętej z dniem, w którym przede wszystkim dostaje się mnóstwo materialnych prezentów.
Na pewno nie jest łatwo wspomagać dziecko przez cały okres przygotowań do tej uroczystości, jednak jest to niezwykle piękny czas, w którym rodzice mogą wzmocnić także swoją wiarę. Jest to również wyjątkowa okazja do polepszenia relacji z dzieckiem. Wspólne odkrywanie tego, czym jest komunia święta i co tak naprawdę zmienia ona w życiu każdego człowieka, na pewno wyda w przyszłości wspaniałe owoce. Dziecko będzie wiedziało, że ma oparcie nie tylko w swoich rodzicach, ale również w Bogu, który zawsze jest gotowy na to, by je wysłuchać.