OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA PALMOWA 24. 03. 2024 r.

1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć.

 

2. Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia. Dla nas jest to okazja, aby modlić się o pokój, zgodę, pojednanie między narodami oraz o to, by w drugim człowieku umieć zobaczyć swojego bliźniego, któremu należy okazywać miłość i szacunek.

 

3. Jutro w kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.

 

4. W Wielki wtorek o godz. 1730Godzinki, a o godz. 1800Nowenna do św. Archaniołów.  Po wieczornej mszy św.  spotkanie Kręgu Biblijnego. W Wielką środę o godz. 1745Koronka, a o godz. 1800msza św. do św. Józefa.

 

5. Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.

 

WIELKI CZWARTEK – Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 1800 – zapraszam wszystkich wiernych, dzieci oraz młodzież  do przeżycia pamiątki ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Po Mszy św. nastąpi przeniesienie Pana Jezusa do tzw. Ciemnicy. Adoracja  do godz. 2200.

 

 WIELKI  PIĄTEK – Pamiątka śmierci Jezusa.. Adoracja od godz. 800 do północy. Godzinki o Męce Pańskiej – godz. 800. Koronka do Bożego Miłosierdzia – godz. 1500. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, godz. 1645 dla dzieci i młodzieży, godz. 1730 dla dorosłych po niej  Liturgia Męki Pańskiej. W czasie adoracji Krzyża zbierane będą ofiary na utrzymanie miejsc pielgrzymkowych w Ziemi Świętej. Na zakończenie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i adoracja do godz. 2400. Gorzkie Żale ( 3 części ) – godz. 2100. W tym dniu obowiązuje nas post i wstrzemięźliwość.

 

WIELKA SOBOTA – dzień ciszy i adoracji przy Grobie Pańskim. Poświęcenie pokarmów wielkanocnych od godz. 1000 – 1300 oraz o godz. 1800. Ofiary składane w czasie poświęcenia pokarmów będą przeznaczone na pokrycie kosztów bocznych ławek w kościele. Koronka do Bożego Miłosierdzia – godz. 1500. Obrzędy Wigilii Paschalnej o godz. 2000, przynosimy ze sobą świece. Uczestnicząc w liturgii Wielkiego Tygodnia możemy zyskać odpust zupełny.

 

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIAprocesja rezurekcyjna o godz. 700 i Msza św., porządek dalszych Mszy jak w każdą niedzielę. Zachęcam do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie sobie nawzajem życzeń.

 

6. Bardzo prosimy wszystkich parafian do trwania na adoracji Jezusa w Ciemnicy i Grobie Pańskim wg. ustalonego harmonogramu znajdującego się w gablotce parafialnej na specjalnym plakacie, w parafialnym serwisie internetowym, na facebooku oraz w dzisiejszym numerze gazetki „Głos Archaniołów”. Poszczególne asysty prosimy do niesienia feretronów, sztandarów oraz baldachimu w czasie procesji rezurekcyjnej.

 

7. W poniedziałek wielkanocny 1 kwietnia br. o godz. 1230 w naszym kościele odbędzie się Koncert Wielkanocny w wykonaniu wirtuoza akordeonu, finalisty programu „Mam Talent” Marcina Wyrostka. Podczas tego wydarzenia przeprowadzona zostanie przez naszą parafię kwesta, z której środki zostaną przeznaczone na Diecezjalny Dom Matki i Dziecka Caritas.

 

8. Przygotowując się do obchodów Triduum Paschalnego włączmy się w akcję pomocową Caritas. W zakrystii można nabyć wielkanocne paschaliki: małe w cenie 9 zł, duże w cenie 20 zł., w kształcie jajka w cenie 15 zł, oraz baranki wielkanocne z białej czekolady do koszyczka wielkanocnego w cenie 10 zł. Włączmy się w inicjatywy naszej sosnowieckiej Caritas – już teraz składamy serdeczne Bóg zapłać za wszelkie składane ofiary! Na stoliku przy gazetce „Głos Archaniołów” można również zaopatrzyć się w kartki wielkanocne i nie tylko.

 

9. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w przeżycie tego Wielkiego Tygodnia. Solenizantom i jubilatom życzymy głębokich przeżyć nadchodzących dni i wszelkich potrzebnych darów.  Wszystkim parafianom i gościom życzymy radosnego świętowania niedzieli. a na zbliżający się tydzień w pobożnym przeżywaniu czasu Wielkiego Tygodnia – Szczęść Boże!