OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 17. 03. 2024 r.

1. Dziś, w piątą niedzielę Wielkiego Postu rozpoczynamy część tego okresu liturgicznego, która będzie miała charakter pasyjny. Niech rozważanie męki Zbawiciela pomaga nam podejmować codzienny trud i przeżywać go w łączności ze Zbawicielem. Od dziś zgodnie z tradycją w kościołach zasłaniane są krzyże. To zarazem III niedziela miesiąca i msza św. w intencji ofiarodawców wspierających naszą parafię ofiarami o godz. 800.

 

2. Nabożeństwa tego okresu pomagają nam w procesie nawrócenia i przemiany życia. Zapraszamy zatem dziś o godz. 1730 na Gorzkie Żale z nauką pasyjną, a w piątek na wspólne nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 1645 dla dzieci, a po wieczornej mszy św. wyruszymy w parafialną drogę krzyżową po ulicach naszego osiedla. Przypominamy, że za udział w tych nabożeństwach możemy zyskać odpust zupełny.

 

3. Od minionej soboty 16 marca do 24, trwamy we wspólnej Nowennie w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Czynimy to po każdej mszy św., a każdy może osobiście włączyć się w tę modlitwę o 21.20 po Apelu Jasnogórskim.

 

4. We wtorek 19 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił go patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Podczas zbiorowej Mszy Świętej tego dnia o godz. 1800 przez wstawiennictwo opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy modlić się za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania jak również za wszystkich, którym patronuje św. Józef.

 

5. W środę rozpoczynają się rekolekcje wielkopostne dla dzieci w dwóch grupach o godz. 930 i 1100 w dniach od 20 – 22 marca br., natomiast dla wszystkich parafian odbędzie się wielkopostny dzień skupienia połączony z sakramentem spowiedzi 23 marca tj. sobota. Msze św. w tym dniu o 800, 1000 ( sakrament namaszczenia chorych ) i 1800.

 

6. Najbliższa niedziela, 24 marca, będzie Niedzielą Męki Pańskiej, czyli Niedzielą Palmową. Będziemy wspominać uroczysty wjazd Chrystusa Pana do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm na początku każdej Mszy Świętej. W ten sposób rozpoczniemy przeżywanie Wielkiego Tygodnia, w którym będziemy wspominać najważniejsze wydarzenia zbawcze: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. W tym dniu wychodząc z kościoła będzie można przekazać ofiary do puszek na  kwiaty do Bożego grobu w naszej świątyni.

 

7. Przygotowując się do obchodów Triduum Paschalnego włączmy się w akcję pomocową Caritas. W zakrystii można nabyć wielkanocne paschaliki: małe w cenie 9 zł, duże w cenie 20 zł., w kształcie jajka w cenie 15 zł, oraz baranki wielkanocne z białej czekolady do koszyczka wielkanocnego w cenie 10 zł. Włączmy się w inicjatywy naszej sosnowieckiej Caritas – już teraz składamy serdeczne Bóg zapłać za wszelkie składane ofiary! Na stoliku przy gazetce „Głos Archaniołów” można również zaopatrzyć się w kartki wielkanocne oraz palemki na Niedzielę Palmową – dochód przeznaczony jest na fundusz ministrancki.

 

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga i Jego zbawczej mocy oraz opieki Matki Najświętszej i naszych świętych patronów. Wszystkim Parafianom i gościom życzymy radosnego świętowania niedzieli, dobrych owoców czasu rekolekcji,  a na zbliżający się nowy tydzień czasu Wielkiego Postu – Szczęść Boże!