OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXI NIEDZIELA ZWYKŁA 27. 08. 2023 r.

1. Dziś – dwudziesta pierwsza niedziela w ciągu roku. W liturgii słowa usłyszeliśmy kierowane do nas osobiście pytanie Pana Jezusa Chrystusa: „A wy za kogo mnie uważacie”? Niech nasze codzienne życie, zgodne z wymaganiami Ewangelii będzie nieustannym dawaniem odpowiedzi wyrażanej w czynach i postępowaniu.

 

2. Przed nami ostatni tydzień miesiąca trzeźwości, a zarazem dla niektórych ostatnie dni urlopów i wakacji. Wracając, okazujmy Panu Bogu wdzięczność za dni beztroski, wytchnienia od pracy i codziennych zajęć, za możliwość regeneracji sił fizycznych i duchowego wzrostu.

 

3. We wtorek, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo św. Jana Chrzciciela. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego świętego po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 VI). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę. Podczas Mszy Świętej będziemy prosić go o ład moralny w naszych rodzinach, wspólnotach i w całym naszym narodzie.

 

4. W tym tygodniu obchodzimy I piątek i sobotę miesiąca z odpowiednimi nabożeństwami w tych dniach.. Przypadający w tym tygodniu pierwszy piątek miesiąca jest dobrą okazją, by z nową gorliwością rozpocząć praktykę obchodzenia dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, aby uprosić dar miłosierdzia Bożego dla siebie czy dla innych. W związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym i katechetycznym zachęcam też do przystąpienia do sakramentu  pokuty wszystkie dzieci i młodzież. W sposób szczególny zachęcam dzieci klas czwartych. Spowiedź od godz. 1715. Pierwszy piątek miesiąca przypada dokładnie 1 września, będzie to również 84. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Naszą powinnością jest pamięć o poległych w obronie Ojczyzny.

 

5. W dniu 1 września z inicjatywy papieża Franciszka od 2015 roku w Kościele obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Jest to jakby odpowiedź na trwający w świecie kryzys ekologiczny, głośne wołanie o ochronę dóbr naturalnych na naszej planecie i mądre, racjonalne ich wykorzystywanie.

 

6. W pierwszą sobotę miesiąca czcimy Niepokalane Serce Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność. Serdecznie zapraszamy na Eucharystię i nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej o godz. 700. W tym dniu odwiedziny chorych od godz. 900

 

7. W przyszłą niedzielę z racji pierwszej niedzieli miesiąca po mszach adorujemy Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz zapraszam członkinie Kół Żywego Różańca i III Zakonu św. Franciszka na wspólne spotkanie i zmianę tajemnic różańcowych po mszy św. o godz. 800.  W tym dniu 3 września przypada dzień imienin Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Pamiętajmy o modlitwie i życzeniach, aby dobry Bóg darzył naszego Pasterza obficie swoim błogosławieństwem, a Święty Patron nieustannie wypraszał potrzebne łaski.

                                                 

8. Po skończonych wakacjach od 1 września wracamy do sprawowania mszy św. porannej w tygodniu o godz. 700, co nastąpi już w najbliższy piątek.

 

9. Zachęcamy do nabycia prasy katolickiej, oraz naszej parafialnej gazetki „Głos Archaniołów”.

 

10. W tym tygodniu patronujE nam:

·       28 VIII – św. Augustyn (354-430), syn św. Moniki, po nawróceniu został biskupem i wybitnym teologiem; w uznaniu dla jego ciągłe aktualnych przemyśleń teologicznych obwołano go doktorem Kościoła (wspomnienie obowiązkowe).

 

11. Wszystkim parafianom i gościom życzę radosnego świętowania dnia dzisiejszego, solenizantom tego tygodnia wszelkich łask Bożych i opieki świętych patronów, a  na cały tydzień i na ostatnie już dni wakacji składam – Szczęść Boże!