OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XX NIEDZIELA ZWYKŁA 20. 08. 2023 r.

1. Dzisiaj przypada 20. niedziela zwykła w roku liturgicznym. To zarazem III niedziela miesiąca i msza św. w intencji ofiarodawców wspierających naszą parafię o godz. 800. W sierpniu często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W ubiegłym tygodniu celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. We wtorek, 22 sierpnia, będziemy radowali się Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.

 

2. Sierpień, to miesiąc pieszych pielgrzymek do tronu Jasnogórskiej Madonny. W środę wyrusza  druga część diecezjalnej Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasna Górę pod hasłem „Jesteśmy kościołem Chrystusa”. Początek pielgrzymki wyruszy z Będzina z Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Syberce po mszy św. o godz. 700. Włączmy się w to diecezjalne pielgrzymowanie również w sposób duchowy polecając pielgrzymów w modlitwie.

 

3. Również w środę, w kolejną rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzimy ustanowiony przez Parlament Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. To dobra okazja, aby modlić się o pokój na świecie oraz za tych, którzy ucierpieli wskutek nazistowskiej i komunistycznej ideologii oraz by ludzkość została zachowana od podobnych zagrożeń.

 

4. W czwartek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto św. Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł on Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Przez jego wstawiennictwo podczas wieczornej Mszy Świętej będziemy prosić o wzrost i umocnienie Chrystusowego Kościoła na terenach misyjnych.

 

5. W sobotę, 26 sierpnia, ponownie nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską w jej uroczystość. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał św. Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”.

 

6. Za tydzień ostatnia niedziela sierpnia. Kończący się czas wakacji i urlopów przynaglają nas do wdzięczności za wszelkie Boże dary, które stały się naszym udziałem w minionych miesiącach. Pamiętajmy o uwielbieniu dobrego Boga w naszych osobistych modlitwach.  

                                           

7. Zachęcamy do nabycia prasy katolickiej oraz naszej parafialnej gazetki „Głos Archaniołów”.

 

8. W tym tygodniu patronujE nam:

·       21 VIII – św. Pius X (1835-1914), papież, który odrodził życie eucharystyczne, wydając dekrety o częstszym przystępowaniu do Eucharystii i pozwalając dzieciom na wcześniejszą Komunię św.; nazwano go „papieżem dzieci” (wspomnienie obowiązkowe).

 

9. Choć większość czasu wakacji już poza nami, to wszystkim, którzy korzystają z wypoczynku, pragniemy życzyć, by był on piękny i bezpieczny. Solenizantów i jubilatów tygodnia powierzamy opiece Matki Bożej Częstochowskiej. Wszystkim Parafianom i gościom życzę radosnego świętowania dnia dzisiejszego, a  na cały tydzień – Szczęść Boże!