OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 23.07.2023 r.

1. Dziś w kalendarzu liturgicznym przypada szesnasta niedziela w ciągu roku. Niech na drogach wakacyjnego odpoczynku nie zabraknie troski o życie duchowe, o modlitwę osobistą, nawiedzenie świątyń i udział we Mszy Świętej.

 

2. W dzisiejszą niedzielę, w bliskości środowego wspomnienia liturgicznego Świętych Joachima i Anny, w całym Kościele powszechnym obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Jako temat tego Dnia papież Franciszek wybrał słowa: „Miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie” (Łk 1, 50). Papież Franciszek, wpisując ten dzień do kalendarza obchodów kościelnych, pragnął podkreślić ich obecność i rolę także w rodzinach oraz lokalnych społecznościach. W naszej wspólnocie mamy wiele osób w podeszłym wieku, tym bardziej i nie tylko w tę dzisiejszą niedzielę bądźmy blisko nich i polecajmy ich szczególnej opiece opatrzności Bożej.

 

3. We wtorek, 25 lipca, będziemy obchodzili święto Świętego Jakuba Apostoła. Należał do grona najbliższych uczniów, obok Piotra i Jana był świadkiem wielu cudów dokonywanych przez Jezusa. Pierwszy męczennik za wiarę z grona Dwunastu.

 

4. W środę, wspominamy rodziców Najświętszej Maryi Panny: Joachima i Annę. Byli oni dziadkami Pana Jezusa, dlatego zachęcamy w tym dniu do serdecznej modlitwy za naszych dziadków: żyjącym wypraszajmy Boże błogosławieństwo, a zmarłym – wieczne szczęście w niebie. Papież Franciszek ogłosił, że czwarta niedziela lipca jest obchodzona jako Światowy Dzień Dziadków i osób starszych.

 

5. Natomiast w sobotę, 29 lipca, przypada liturgiczne – na mocy decyzji papieża Franciszka – wspólne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. Uzasadniając papieską decyzję o wpisaniu wspomnienia trojga rodzeństwa z Betanii do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego, Kongregacja ds. Kultu Bożego przypomniała, że w ich domu w Betanii Pan Jezus doświadczył rodzinnej atmosfery i przyjaźni. Wpatrujmy się w ich przykład, abyśmy tak samo jak oni otwartym sercem przyjmowali Pana Jezusa, jednocześnie pilnie słuchali Jego nauki i z wdzięcznością przyjmowali łaski, którymi nas obdarza.

 

6. W przyszłą niedzielę, ostatnią miesiąca z racji kończących się obchodów XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, patrona kierowców, pobłogosławimy nasze pojazdy mechaniczne i ich właścicieli. Będziemy modlili się o roztropne ich wykorzystanie. Niech ta modlitwa nie ogranicza się do jednego dnia w roku. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze. Niech kierowcy staną po mszy św. przy swoich pojazdach, aby po poświęceniu można również obdarzyć pamiątką z tej okazji.

                                                   

7. Grupa kalwaryjskich pątników z Czeladzi zaprasza na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej w dniach 15 – 20 sierpnia 2023, szczegóły na plakacie w gablocie. W ich intencji zostanie odprawiona msza św. w naszym kościele w niedzielę 30 lipca o godz. 1000

 

8. Zachęcamy do nabycia prasy katolickiej, oraz naszej parafialnej gazetki „Głos Archaniołów”. Przypominamy, że w miesiącu lipcu i sierpniu msze św. poranne mają miejsce o godz. 800.

 

9. W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:

Poniedziałek, 24 lipca – św. Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek i dalsze swoje życie poświęciła dla ubogich; kanonizował ją św. Jan Paweł II w 1999 roku (wspomnienie obowiązkowe).

 

10. Wszystkim Parafianom i gościom życzymy radosnego świętowania dnia dzisiejszego, solenizantom tego tygodnia wszelkich łask Bożych i opieki świętych patronów. a  na cały tydzień i czas wakacji życzę – Szczęść Boże!