OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – X NIEDZIELA ZWYKŁA – 11.06.2023 r.

1. Dziś przypada dziesiąta niedziela zwykła w roku liturgicznym. Centrum każdej niedzieli jest Eucharystia, czyli pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Te wydarzenia zbawcze przypominają nam o wielkiej miłości Boga do człowieka. Niech ta świadomość towarzyszy nam na drogach nowego tygodnia.

 

2. Trwa miesiąc czerwiec, który tradycyjnie poświęcony jest czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nie zapomnijmy o uczestnictwie w nabożeństwach czerwcowych, zapraszając na nie naszych bliskich i znajomych.

 

3. We wtorek przypada 13 dzień miesiąca, w naszej parafii nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej. Początek nabożeństwa o godz. 1800. Msza św. z kazaniem, po niej nowenna do św. Archaniołów, następnie procesja połączona z nabożeństwem do Serca Pana Jezusa, na zakończenie różaniec i Apel Maryjny. Oddajmy się pod opiekę Jej Niepokalanego Serca o co prosiła Maryja dzieci z Fatimy.

 

4. W środę 14 czerwca przypada 53. rocznica święceń kapłańskich Księdza Biskupa Piotra Skuchy, otoczmy Go naszymi modlitwami. W tym dniu również obchodzimy XXIV rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Sosnowcu.

 

5. W czwartek, 15 czerwca, zakończenie tradycyjnej oktawy uroczystości Bożego Ciała. Po wieczornej Mszy Świętej procesja wokół kościoła z czterema stacjami. Po procesji kończącej obchody tzw. oktawy Bożego Ciała nastąpi poświęcenie wianków z ziół i kwiatów. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uroczystego przeżycia święta Bożego Ciała: ofiarodawcom ołtarzy i tym, którzy je przygotowali, za ofiary na kwiaty i intencje mszalne za poszczególnych mieszkańców; panom Ryszardowi i Janowi za przygotowanie terenu wokół kościoła, Służbie Liturgicznej Ołtarza wraz z ich opiekunem ks. Adrianem i Mateuszem Orczyk. Pani organistce, poszczególnym asystom naszych wspólnot oraz dzieciom I-Komunijnym i Rocznicowym. Dziękujemy również Policji za zabezpieczenie trasy procesji eucharystycznej.

 

6. W piątek, 16 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. To także z inicjatywy Świętego Jana Pawła II Światowy dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

7. Z kolei w sobotę, 17 czerwca, przypada uroczystość św. brata Alberta Chmielowskiego, głównego patrona naszej diecezji. W tym dniu w Bazylice katedralnej w Sosnowcu odbędzie się Diecezjalny Zjazd Liturgicznej Służby Ołtarza. Gorąco zachęcam do licznego udziału w liturgii i wspólnotowej modlitwie tych najbliższych uroczystych dni.

 

8. Przyszła XI niedziela zwykła w roku liturgicznym to zarazem III niedziela miesiąca i msza św. w intencji ofiarodawców wspierających naszą parafię o godz. 800. W tym dniu przypada 34. rocznica święceń kapłańskich Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka, módlmy się, aby Bóg darzył Jubilata swoim błogosławieństwem, a święty patron nieustannie wypraszał potrzebne łaski.

 

9. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

  • 13 czerwca – św. Antoni z Padwy (1195-1231), franciszkański prezbiter i doktor Kościoła, jeden z najbardziej czczonych i kochanych świętych (wspomnienie obowiązkowe).
  • 14 czerwca – bł. Michał Kozal (1893-1943), biskup i męczennik obozu w Dachau, wyróżniał się tam duchem poświęcenia, pocieszając innych współwięźniów i dzieląc się i tak już głodowymi racjami żywności (wspomnienie obowiązkowe).

 

10. Solenizantów i jubilatów tygodnia otaczamy serdeczną myślą i darem modlitwy. Wszystkim parafianom i gościom życzymy radosnego świętowania dnia dzisiejszego, a na cały tydzień składamy – Szczęść Boże!