OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE IV NIEDZIELA Wielkiego Postu 19.03.2023 r.

1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją Niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku. Dzisiaj wychodząc z kościoła będzie można przekazać ofiary do puszek na kwiaty do Bożego grobu w naszej świątyni. To zarazem III niedziela miesiąca i msza św. w intencji ofiarodawców wspierających naszą parafię ofiarami o godz. 8:00.


2. Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. Pomagają nam w tym Wielkopostne nabożeństwa. Zapraszamy zatem dziś o godz. 17:30 na Gorzkie Żale z nauką pasyjną, w piątek na wspólne nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 16:45 dla dzieci, a o godz. 17:30 dla dorosłych. Zapraszamy do licznego udziału w tych nabożeństwach w sposób szczególny dzieci i młodzież do wzięcia udziału w drodze krzyżowej. Przypominamy, że za udział w tych nabożeństwach możemy zyskać odpust zupełny.


3. W tym roku wyjątkowo w poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Zwykle przypada 19 marca, ale z powodu przypadającej akurat niedzieli zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego została przeniesiona właśnie na poniedziałek. Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił go patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Przypominamy, że w każdą środę w naszej świątyni o godz. 17:45 – Koronka, a o godz. 18:00 – msza św. do św. Józefa.


4. W piątek, 24 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. W tym roku we wrześniu zostaną Oni ogłoszeni błogosławionymi. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich, którzy narażając własne życie, spieszyli z pomocą potrzebującym.


5. W piątek 24 marca, po wieczornej Mszy Świętej o godz. 18:00 wyruszymy z naszej parafii w Nocną Drogę Krzyżową. Jeżeli tylko dysponujesz wolnym czasem (ok 3 godz.) i jesteś gotów na podjęcie takiego wyzwania wielkopostnego, zapisz się na listę dostępną w zakrystii. Nasza grupa będzie liczyć maksymalnie 10 osób.


6. W sobotę 25 marca przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Z obchodem uroczystości związany jest ogłoszony w Kościele Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Wzywając orędownictwa Maryi, która zgodziła się być Matką Syna Bożego, polecajmy Bogu każde poczęte dziecko, aby było z miłością przyjęte, oraz osoby starsze i chore, aby były otaczane szacunkiem i pomocą.


7. W sobotę 25 marca przypada kolejna rocznica powstania naszej diecezji. Pamiętajmy w modlitwie o naszym Kościele lokalnym. Z okazji rocznicy ksiądz biskup Grzegorz Kaszak będzie celebrował w niedzielę 26 marca o godz. 10:00 w sosnowieckiej katedrze dziękczynną Eucharystię.


8. Za tydzień piąta niedziela Wielkiego Postu. W liturgii rozpoczniemy tzw. okres pasyjny, czyli czas rozważania męki i śmierci Chrystusa . Symbolem tego czasu będą zasłonięte krzyże. W tym dniu odpowiadając na wezwanie Chrystusa do przemiany życia rozpoczynamy w naszej parafii czas rekolekcji wielkopostnych, które odbędą się w dniach od 26 – 29 marca br. Cały program znajdziemy w gablotce parafialnej na specjalnym plakacie, w parafialnym serwisie internetowym, na facebooku oraz w dzisiejszym numerze gazetki „Głos Archaniołów”


9. Przygotowując się do obchodów Triduum Paschalnego włączmy się w akcję pomocową Caritas. Mamy możliwość nabyć wielkanocne paschaliki: małe w cenie 9 zł, duże w cenie 18 zł., oraz baranki wielkanocne z białej czekolady do koszyczka wielkanocnego w cenie 6 zł. Pamiętając o wielkopostnej jałmużnie włączmy się w inicjatywy naszej sosnowieckiej Caritas – już teraz składamy serdeczne Bóg zapłać za wszelkie składane ofiary! Na stoliku przy gazetce „Głos Archaniołów” można również zaopatrzyć się w kartki wielkanocne oraz palemki na Niedzielę Palmową – dochód przeznaczony jest na fundusz ministrancki.


10. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy trwania przy Chrystusie i pomnażania Bożych darów oraz wydawania błogosławionych owoców nawrócenia. Wszystkim Parafianom i gościom życzymy radosnego świętowania niedzieli, a na zbliżający się tydzień pracy – Szczęść Boże!