OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IX NIEDZIELA ZWYKŁA 02. 06. 2024 r.

1. Dziś przypada dziewiąta niedziela zwykła w roku liturgicznym. Liturgia słowa przypomniała o potrzebie świętowania dnia poświęconego dla Pana. Prawo Mojżeszowe mówiło o obowiązku, zaś Pan Jezus wskazał jeszcze głębszy, bo duchowy sens świętowania. Ma ono prowadzić do pomnażania dobra, do naszego ubogacenia i uświęcenia. Z racji I niedzieli miesiąca po każdej Mszy świętej adoracja Najświętszego Sakramentu. Wyjątkowo zapraszamy członkinie Kół Żywego Różańca i III Zakonu św. Franciszka na wspólne spotkanie i zmianę tajemnic różańcowych w przyszłą niedzielę po mszy św. o godz. 800. W Tym dniu w czasie mszy św. o godz. 1130 swój jubileusz 50-lecia kapłaństwa będzie przeżywał długoletni proboszcz tejże parafii ks. kan. Janusz Grela. Zapraszamy do licznego udziału w tej uroczystości. W dniu dzisiejszym nabożeństwo czerwcowe o godz. 1730.

 

2. Dzisiejsza niedziela w naszej Ojczyźnie obchodzona jest jako XVII Święto Dziękczynienia pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. W to dziękczynienie włączajmy sprawy osobiste, dotyczące naszej parafialnej wspólnoty, lecz także i całego narodu. Po mszach świętych zbiórka  do puszki na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie.

 

3. We wtorek o godz. 1730Godzinki, a o godz. 1800Nowenna do św. Archaniołów. We wtorek po mszy św. wieczornej spotkanie Kręgu Biblijnego. W środę o godz. 1745Koronka, a o godz. 1800msza św. do św. Józefa.

 

4. W tym tygodniu przypada I czwartek i piątek miesiąca. W czwartek, 6 czerwca, zakończenie tradycyjnej oktawy uroczystości Bożego Ciała. Po wieczornej Mszy Świętej  procesja wokół kościoła z czterema stacjami. Po procesji kończącej obchody tzw. oktawy Bożego Ciała nastąpi poświęcenie wianków z ziół i kwiatów. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uroczystego przeżycia święta Bożego Ciała: za przygotowanie naszej świątyni, otoczenia kościoła, ołtarzy, za ofiary na kwiaty, na nowe ławki i intencje mszalne za poszczególnych mieszkańców; poszczególnym asystom naszych wspólnot oraz dzieciom I-Komunijnym i Rocznicowym. Wykaz  mszy św. w intencji poszczególnych mieszkańców z uroczystości Bożego Ciała znajduje się w gablotce parafialnej.

 

5. I czwartek to dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. W tym dniu nie będzie tradycyjnego Wieczoru Uwielbienia, już dziś zapraszamy na przedwakacyjny dzień wspólnej adoracji 20 czerwca, a po nim na agapę przy grillu.

 

6. W I piątek, 7 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. To także z inicjatywy Świętego Jana Pawła II Światowy dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Okazja do spowiedzi św. od godz. 1730.

 

7. Z kolei w sobotę, 8 czerwca, przypada liturgiczne wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu w Bazylice katedralnej w Sosnowcu odbędzie się Diecezjalny Zjazd Liturgicznej Służby Ołtarza. W czasie mszy św. o godz. 1000 będzie miał miejsce obrzęd ustanowienia lektorów, ceremoniarzy i wręczenie dyplomów dla „Ministranta Roku” Gorąco zachęcam do licznego udziału w liturgii i wspólnotowej modlitwie tych najbliższych uroczystych dni. Również w sobotę  odbędzie się XVIII pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Kalwarii Zebrzydowskiej. Uroczysta Eucharystia o godz. 1400. Szczegóły na plakacie w gablotce parafialnej.

 

8. Zapraszamy na parafialną pielgrzymkę autokarową 15 czerwca. Chcemy odwiedzić Markową z muzeum Rodziny Ulmów, Komańczę – miejsce więzienia przez władze komunistyczne kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Strachocin – miejsce kultu św. Andrzeja Boboli. Wyjazd we wczesnych godzinach rannych, powrót późnym wieczorem. Koszt wyjazdu to 160 zł. Zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej. Informacji udzielają Pani Joanna Chynek i ks. Adrian. Zapraszamy, ilość miejsc jest ograniczona.

 

9. Pragnę podziękować za złożone ofiary na cele parafialne w miesiącu maju:  45 rodzinom naszej parafii, oraz za ofiary na ławki. Serdeczne Bóg zapłać!

 

10. Zachęcamy do nabycia prasy katolickiej, oraz naszej parafialnej gazetki „Głos Archaniołów”.

 

11. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

  • 3 czerwca – św. św. Karol Lwanga i jego towarzysze, męczennicy z Ugandy
  • 5 czerwca – św. Bonifacy, apostoł i ewangelizator Europy Zachodniej
  • 8 czerwca – św. Jadwiga, król Polski, odnowicielka Uniwersytetu Krakowskiego.

 

12 . Święty Bonawentura zachęcał w jednym ze swoich kazań, by w Sercu Jezusa odnajdywać źródło życia i światła, jak i moc i siłę do zmagania się z codziennością. A zatem przytulmy się do Serca Zbawiciela w tym miesiącu czerwcu i prośmy, by nas wspierało i nam błogosławiło. Solenizantów i jubilatów tygodnia otaczamy serdeczną myślą i darem modlitwy. Wszystkim parafianom i gościom życzymy radosnego świętowania dnia dzisiejszego, a  na cały tydzień składamy – Szczęść Boże!