OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO 19. 05. 2024 r.

1. Obchodzimy dziś dzień Pięćdziesiątnicy, w którym Duch Święty zstąpił na Apostołów zebranych na wspólnej modlitwie. Wspominamy początek Kościoła i wyrażamy również wdzięczność za dar Ducha Świętego otrzymany w sakramentach chrztu i bierzmowania. Tym samym kończymy obchody okresu wielkanocnego. To zarazem III niedziela miesiąca i msza św. w intencji ofiarodawców wspierających naszą parafię o godz. 1130.

 

2. W poniedziałek, 20 maja (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto NMP Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II zamykając drugą sesję soborową, papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja pełni w historii zbawienia i w mistycznym Ciele Chrystusa – Kościele.

 

3. We wtorek o godz. 1730Godzinki, a o godz. 1800Nowenna do św. Archaniołów. We wtorek po mszy św. wieczornej spotkanie Kręgu Biblijnego. W środę o godz. 1745Koronka, a o godz. 1800msza św. do św. Józefa.

 

4. W środę 22 maja, w naszej parafii rozpoczynamy również nabożeństwo za wstawiennictwem św. Rity, patronki spraw trudnych i beznadziejnych, połączone z poświęceniem róż i ucałowaniem relikwii św. Rity z Casci, „drogocennej perły Umbrii”.  Nabożeństwo to będzie miało miejsce każdego 22 dnia miesiąca. W tym dniu mszy św. będzie przewodniczył ks. biskup naszej diecezji Artur Ważny w ramach spotkania z wiernymi i kapłanami naszego czeladzkiego dekanatu – serdecznie wszystkich zapraszamy.   

 

5. W czwartek,  będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Święto to zostało wpisane do kalendarza liturgicznego na polecenie papieża Benedykta XVI, od ponad już dziesięciu lat jest obchodzone w naszej ojczyźnie. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu.

 

6. W piątek 24 maja przypada wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych. Ona po wniebowstąpieniu Chrystusa z Gronem Dwunastu i uczniów trwała na modlitwie w oczekiwaniu na Ducha Pocieszyciela. Dlatego właśnie do Niej Kościół uciekał się od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że Maryja jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci.  Papież Benedykt XVI ustanowił to wspomnienie dniem modlitwy za Kościół w Chinach. Odpowiedzmy na ten apel papieża.

 

7. W sobotę zapraszamy ministrantów i kandydatów na zbiórkę o godz. 1000, a te osoby, które pragną śpiewać w naszej scholce parafialnej lub grać na instrumentach na godz. 1030

 

8. W przyszłą niedzielę uroczystość Najświętszej Trójcy, która kończy okres spowiedzi i komunii św. wielkanocnej. W tym dniu przypada również święto naszych Mam. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg przywołał już do siebie. Wychodząc w przyszłą niedzielę ze świątyni będzie można do puszek  złożyć ofiary na kwiaty do dekoracji ołtarza w naszej świątyni.   

 

9. Natomiast w kolejny czwartek, 30 maja, przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Pragnę poinformować i prosić aby poszczególne wspólnoty zatroszczyły się o przygotowanie miejsc i ołtarzy na tę uroczystość, a wiernych parafii do wsparcia materialnego dekoracji ołtarzy i mszy św. w swojej intencji. I ołtarzprzy ul. Dziekana 6 E – Żywy Różaniec i III Zakon św. Franciszka. II ołtarz – na ul. Konopnickiej przy szkole podstawowej –  Margaretki. III ołtarz – na ul 27 Stycznia obok bloku 32 – rodzice dzieci pierwszokomunijnych. IV ołtarz – na ul. Krótkiej przy klatce oś. Dziekana 7 C – rodzice dzieci rocznicowych.

 

10. Zapraszamy na parafialną pielgrzymkę autokarową 15 czerwca. Chcemy odwiedzić Markową z muzeum Rodziny Ulmów, Komańczę – miejsce więzienia przez władze komunistyczne kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Strachocin – miejsce kultu św. Andrzeja Boboli. Wyjazd we wczesnych godzinach rannych, powrót późnym wieczorem. Koszt wyjazdu to 160 zł. Zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej. Informacji udzielają Pani Joanna Chynek i ks. Adrian. Zapraszamy, ilość miejsc jest ograniczona

 

11. Życzenia zdrowia i obfitości Bożych darów i łask przekazujemy solenizantom i jubilatom tygodnia. Wszystkim Parafianom i gościom życzymy radosnego świętowania dzisiejszego dnia, a  na cały tydzień składamy – Szczęść Boże!