OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VI NIEDZIELA ZWYKŁA 11. 02. 2024 r.

1. Dzisiaj szósta niedziela zwykła w roku liturgicznym. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Padają tam znamienne słowa „Jeśli zechcesz…”. Bóg zawsze pragnie naszego dobra, pragnie nam udzielać swoich dobrodziejstw. A my ze swojej strony podejmijmy trud otwarcia się na Jego łaskę, może podejmijmy pewne zobowiązania z racji na rozpoczynającego się w środę okresu Wielkiego Postu, a dzisiaj rozpoczynający się 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

 

2. W dzisiejszą niedzielę, 11 lutego, przypada Światowy Dzień Chorego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, która objawiając się Bernadetcie Soubirous przedstawiła się jako Niepokalane Poczęcie, oraz wezwała do nawrócenia i prosiła o modlitwę. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych.

 

3. We wtorek o godz. 1730Godzinki, a o godz. 1800Nowenna do św. Archaniołów. Po mszy św. wieczornej spotkanie Kręgu Biblijnego.

 

4. Kończy się już tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 14 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz. 700, 1700 i 1800 . Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Po mszach świętych ogólnopolska akcja Caritas – zbiórka do puszek na pomoc potrzebującym na Ukrainie.

 

5. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominamy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich wesel, zabaw i dyskotek.

 

6. W czwartek ks. Biskup Piotr Skucha – biskup senior naszej diecezji, będzie obchodził 37. rocznicę sakry biskupiej. Módlmy się, aby dobry Bóg darzył Go obficie swoim błogosławieństwem, a Święty Patron nieustannie wypraszał potrzebne łaski.

 

7. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach pasyjnych: w Drodze krzyżowej, którą w naszym kościele będziemy celebrowali w piątki o godz. 1645 dla dzieci, a o godz. 1730  dla dorosłych oraz w Gorzkich żalach odprawianych w każdą niedzielę o godz. 1730. Za udział w tych nabożeństwach możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy.

 

8. W sobotę zapraszamy ministrantów i kandydatów na zbiórkę o godz. 1000, a te osoby, które pragną śpiewać w naszej scholce parafialnej lub grać na instrumentach na godz. 1030

  

9. Za tydzień I niedziela Wielkiego Postu,  o godz. 715 modlitwa Godzinkami o Męce Pańskiej. W czasie Mszy św. o godz. 1130 poświęcimy świece dla dzieci pierwszokomunijnych, natomiast po Mszy św. zapraszamy na spotkanie rodziców i dzieci przygotowujące się do uroczystości pierwszej Komunii św. To zarazem III niedziela miesiąca i msza św. w intencji ofiarodawców wspierających naszą parafię ofiarami o godz. 800.

 

10.  Radna Rady Miejskiej – pani Monika Pawlik serdecznie zaprasza na kolejne Czeladzkie Spotkanie Medyczne w najbliższy czwartek 15 lutego o godz. 17:00 w Kopalni Kultury przy ul. Trznadla 1, którego gościem będzie okulista.

  

11. Zachęcamy do nabycia prasy katolickiej, oraz naszej parafialnej gazetki „Głos Archaniołów”. Przypominamy, że intencje mszalne, ogłoszenia duszpasterskie i aktualności znajdziemy w naszej gazetce, na stronie parafialnej oraz na stronie facebooka.

 

12. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W środę, 14 lutego – św. św. Cyryl i Metody, Apostołowie Słowian, których również śmiało możemy traktować jako ojców tamtejszej kultury i piśmiennictwa.

Również w środę, 14 lutego – św. Walenty, patron zakochanych.

 

13. Wszystkim Parafianom i gościom życzymy radosnego świętowania niedzieli.  Chrystus przywracający nam czystość serca niech wspiera szczególnie solenizantów i jubilatów tego tygodnia, a na zbliżający się tydzień pracy, zakończenie karnawału i początek czasu Wielkiego Postu – Szczęść Boże!