PAŹDZIERNIKOWA ZMIANA CZASU
Podział na czas letni i zimowy to rozwiązanie, obowiązujące w wielu krajach świata. Z jednej strony, posiada ono szereg korzyści – dzięki manipulacji wskazówkami letnie dni stają się dłuższe, zimą zaś, wydaje nam się, że świta nieco wcześniej (choć ceną za to rozwiązanie jest zmierzch, zapadający już w okolicach godziny 16).
W tym roku w Polsce obecnie zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października – a dokładniej 29 października 2023 roku (zawsze to noc z soboty na niedzielę). Tego dnia przestawiamy zegarki z 3:00 na 2:00, czyli cofamy wskazówki zegarów o jedną godzinę! Taka zmiana oznacza, że w tym dniu śpimy o godzinę dłużej!

Od kilku lat toczy się dyskusja na temat odejścia od tego rozwiązania, jednak europosłowie nie mogąc dojść do porozumienia (jedni chcieli pozostać na zawsze przy czasie letnim, inni przy zimowym), zdecydowali o pozostawieniu obecnych regulacji przynajmniej do 2026 roku. Tymczasem z zabawy wskazówkami rezygnują kolejne kraje. W tej chwili czasowy dualizm obowiązuje w mniej niż połowie krajów świata.