PAŹDZIERNIKOWA NIEDZIELA MISYJNA
W niedzielę, 22 października, obchodzony jest 97. Światowy Dzień Misyjny. W tym roku jego hasłem są słowa “Misje sercem Kościoła”.
Globalnie wzrasta liczba katolików przypadających średnio na 1 kapłana. To jedna z danych podawanych w statystykach Kościoła powszechnego przygotowanych z okazji obchodzonego w najbliższą niedzielę Światowego Dnia Misyjnego. Podsumowanie takie regularnie prezentuje agencja Fides. Obecna jego odsłona przedstawia informacje zebrane do 31 grudnia 2021 r. Widać tam w porównaniu do poprzedniego okresu pewne zmiany.
Po pierwsze, liczba katolików zmalała tylko w Europie (o 244 tys.), podobnie jak to dotyczy całej populacji, która zmniejszyła się wyłącznie na Starym Kontynencie (o 224 tys.). Trzeba tutaj zaznaczyć, że Ameryki są tutaj podawane jako jeden kontynent. Warto też dodać, iż procentowy udział członków Kościoła w ludności światowej nieznacznie spadł – o 0,06 proc. W skali kontynentów wzrósł on minimalnie jedynie w Afryce i w Amerykach.
Ewidentne zmalała liczba kapłanów, seminarzystów, zakonników i zakonnic, a także misjonarzy i katechetów świeckich. Wzrosty te grupy odnotowały tylko w Afryce i, w przypadku większości z nich, w Azji. Właśnie z tego wynika między innymi również fakt, iż w zaprezentowanych statystykach na jednego księdza na świecie przypada 3 tys. 373 katolików, o 59 więcej niż w danych za okres poprzedzający.
Poza samą globalną liczbą członków Kościoła wyraźnie zwiększyła się również ilość diakonów stałych (49 tys. 774, czyli o 541 więcej niż w danych z roku wcześniej). Ten fenomen dotyczy wszystkich kontynentów.