OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA 10. 09. 2023 r.

1. Dzisiaj przeżywamy dwudziestą trzecią niedzielę zwykłą w ciągu roku. Tym samym rozpoczynamy w Kościele w Polsce XIII Tydzień Wychowania i kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Chodzi o wielkie dzieło kształtowania przyszłych pokoleń, ich świata wartości, postaw życiowych, które będą je wyróżniały w codzienności. W czasie Mszy św. o godz. 1130 zostaną  poświęcone dzieciom tornistry i przybory szkolne.

 

2. We wtorek, 12 września, w liturgii wspominamy Najświętsze Imię Maryi. Wspomnienie to ma wyraźny polski akcent, bo ustanowił je papież Innocenty XI jako dziękczynienie za ocalenie chrześcijańskiej Europy przed nawałą turecką w 1683 roku, do czego przyczynił się król Jan III Sobieski. Po mszy św. o godz. 1900 spotkanie Kręgu Biblijnego.

 

3. Nabożeństwa fatimskie odprawiane od maja w naszej parafii są wypełnieniem woli Maryi i odpowiedzią na Jej objawienie i słowa w Fatimie. Zapraszamy do udziału w nabożeństwie w środę. Początek nabożeństwa o godz. 1800 – Msza św., a po niej modlitwa różańcowa. Następnie procesja ze świecami oraz Apel Maryjny.  Matce Pana polecajmy w tym dniu sprawę wychowania do wiary i rozeznawania powołania dla ludzi młodych.

 

4. W najbliższy czwartek obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża św. Zapraszamy do uczczenia znaku naszego zbawiania przez udział w nabożeństwie drogi krzyżowej o godz. 1730, a po niej w Eucharystii, podczas której Chrystus ponawia swoją Paschalną Ofiarę „za życie świata”. Z racji II czwartku miesiąca wspólnota świeckich III Zakonu św. Franciszka naszej parafii spotyka się na wspólnej eucharystii oraz gromadzi się w salce na plebanii, by przez wspólną modlitwę brewiarzową i formację umacniać swoją wspólnotę. Natomiast w kolejny dzień, 15 września Kościół w kalendarzu liturgicznym wspomina Matkę Bożą Bolesną.

 

5. W najbliższy piątek rozpoczynamy w naszej parafii czas nowenny przed uroczystością odpustową przez udział we Mszy wotywnej o św. Archaniołach i nabożeństwie do świętych patronów. W tym dniu w czasie Mszy św. zbiorowej będziemy polecać naszych bliskich zmarłych, ofiarowując za nich koronkę do Bożego Miłosierdzia. Zapraszam do wspólnej modlitwy za naszych bliskich zmarłych.

 

6. W sobotę zapraszamy ministrantów i kandydatów na zbiórkę o godz. 1000, a te osoby, które pragną śpiewać w naszej scholce parafialnej lub grać na instrumentach na godz. 1030

 

7. W przyszłą niedzielę, 17 września, przypada Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jednocześnie będziemy obchodzili kolejną rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. W tę przyszłą niedzielę do puszek przed kościołem złożymy ofiary na kwiaty do dekoracji ołtarza w naszej świątyni. Ofiary będą zbierane przez wspólnotę Żywego Różańca naszej parafii. To zarazem III niedziela miesiąca i msza św. w intencji ofiarodawców wspierających naszą parafię o godz. 800. Również za tydzień z racji rozpoczętego nowego roku katechetycznego rozpoczynamy także przygotowanie do sakramentu I Komunii św. Po Mszy św. o godz. 1130 zapraszam na pierwsze organizacyjne spotkanie rodziców  i dzieci klas III przygotowujące się w tym roku szkolnym do uroczystości pierwszej Komunii świętej. Pragniemy również zaprosić wszystkie dzieci do uczestniczenia we mszy św. w każdą niedzielę o godz. 1130.

                                                  

8. Zaproszenie na  Marsz dla Życia i Rodziny ( Komunikat ks. Biskupa ).  

 

9. Zachęcam do nabycia prasy katolickiej. Jest Tygodnik Katolicki „Niedziela”,  „Gość niedzielny”,  „ Mały Gość Niedzielny”, i miesięcznik „Różaniec” oraz kalendarz na 2024 z Gościa Niedzielnego przedstawiający „Tajemnice Maryi w malarstwie” w cenie 15 zł.

 

10. Informujemy, że istnieje możliwość zgłaszania intencji mszalnych na nowy 2024 rok.

 

11. Radna Rady Miejskiej – Monika Pawlik serdecznie zaprasza na powakacyjne Czeladzkie Spotkanie Medyczne w najbliższy czwartek 14 września o godz. 17:00 w Kopalni Kultury przy ul. Trznadla 1, którego gościem będzie lekarz specjalista psychiatra.

 

12. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

·       13 IX – św. Jan Chryzostom (ok. 349-407), biskup Konstantynopola, jeden z czterech wielkich doktorów Kościoła wschodniego.

·       16 IX – św. św. Korneliusz, papież, i Cyprian, biskup; obydwaj gorliwie bronili wiary chrześcijańskiej i ponieśli śmierć męczeńską w połowie III wieku (wspomnienie obowiązkowe).

 

13. Solenizantom i jubilatom składamy serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności i odwagi kroczenia za Chrystusem. Wszystkim parafianom i gościom życzymy radosnego świętowania dnia dzisiejszego, a  na cały tydzień składamy – Szczęść Boże!