KSIĘGA INTENCJI NA A.D. 2024
Jest już Księga Intencji na przyszły rok. Msze św. na 2024 można zmawiać w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania oraz w zakrystii po każdej mszy św.. Prosimy o wcześniejsze rezerwowanie terminów Mszy św., zwłaszcza gdy mamy ważne dla nas rocznice lub wydarzenia.
Intencje mszalne na ten rok (są jeszcze pojedyncze wolne terminy) można zamawiać również w zakrystii po Mszach św.
W polskich kościołach odprawiane są różnego typu Msze św. Do tych sprawowanych w większości parafii należą:
Msza św. indywidualna – jest odprawiana w danym dniu przez jednego kapłana wyłącznie w jednej, zamówionej intencji; zamawiający może wybrać spośród dostępnych terminów konkretną datę oraz godzinę odprawiania takiej Mszy św.; Msza św. zbiorowa (wspólnotowa) – jest odprawiana w danym dniu przez jednego kapłana w kilku zamówionych intencjach; w poszczególnych parafiach sprawuje się różnego rodzaju Msze św. zbiorowe zarówno za zmarłych, jak i za żyjących; do Mszy św. zbiorowych należą m.in. nabożeństwa listopadowe (wypominki) odprawiane wyłącznie w intencji zmarłych; Msza św. gregoriańska (tzw. gregorianka) – jest to cykl 30 Mszy św. odprawianych codziennie, które można zamówić wyłącznie za jedną (!) osobę zmarłą. Mszę świętą można ofiarować zarówno za osobę zmarłą, jak i żyjącą; w intencji ogólnej (np. za Kościół) lub prywatnej (np. za zdany egzamin); błagalnej (z prośbą o coś) lub dziękczynnej (z podziękowaniem za coś).
Treść intencji mszalnej zależy oczywiście od zamawiającego, ale warto zaznaczyć, że kapłan ma prawo ją odrzucić, jeżeli wyda mu się niegodziwa (np. wierny nie może prosić o to, aby innej osobie wydarzyło się nieszczęście) lub niepoważna.