OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XIX NIEDZIELA ZWYKŁA 13. 08. 2023 r.

1. Dzisiaj przeżywamy dziewiętnastą niedzielę zwykłą w ciągu roku. Niełatwo jest być uczniem Chrystusa, ale pamiętajmy, że On zawsze przychodzi nam z pomocą i udziela potrzebnych darów. Prośmy Go, aby zawsze nam towarzyszył swoją łaską tak w godzinach pracy, jak i wypoczynku oraz umacniał nasze dobre sierpniowe postanowienia.

 

2. W dniu dzisiejszym  z racji 13 dnia miesiąca w naszej parafii nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej. Początek nabożeństwa o godz. 1800 – Msza św., a po niej modlitwa różańcowa. Następnie procesja ze świecami oraz Apel Maryjny. Powierzmy Pani Fatimskiej ten szczególny czas miesiąca sierpnia.

 

3. W najbliższy poniedziałek w liturgii wspominamy kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). Jest on bliski naszym czasom, dobrze znamy jego życie i okoliczności męczeńskiej śmierci w oświęcimskim obozie koncentracyjnym. Niech jego heroiczna miłość Pana Boga i bliźniego będzie dla nas zobowiązującym przykładem.

 

4. We wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Przypominam, że jest to święto nakazane, w które jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii. Msze Święte w tym dniu tak jak w każdą niedzielę. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione.  

 

5. Wraz z wtorkowym świętem maryjnym tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku, a także myślimy o naszych siłach zbrojnych,
o polskim wojsku, które tego dnia ma swoje święto. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają – doświadczamy tego naocznie. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

 

6. Przypominamy, że w każdy wtorek o godz. 1730Godzinki, a o godz. 1800Nowenna do św. Archaniołów. W każdą środę o godz. 1745Koronka, a o godz. 1800msza św. do św. Józefa.

 

7. W najbliższy piątek w czasie Mszy św. zbiorowej będziemy polecać naszych bliskich zmarłych, ofiarowując za nich koronkę do Bożego Miłosierdzia. Zapraszam do wspólnej modlitwy za naszych bliskich zmarłych.

 

8. W zakrystii przyjmujemy zapisy na pieszą pielgrzymkę zagłębiowską na Jasną Górę oraz na diecezjalne pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej 9 września i do Markowej na uroczystości beatyfikacji rodziny Ulmów 10 września.

 

9. Zachęcamy do nabycia prasy katolickiej oraz naszej parafialnej gazetki „Głos Archaniołów”.

 

10. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

·         17 VIII – św. Jacek Odrowąż, duchowy syn św. Dominika, który od niego otrzymał zakonny habit;

  • 18 VIII  – bł. Sancja Szymkowiak (1910-1942), wielkopolska serafitka, którą podczas ostatniej wojny światowej wielu ludzi nazywało „aniołem dobroci” (wspomnienie obowiązkowe).

 

11. Pozdrawiamy wszystkich odpoczywających i życzymy im przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku. Życzenia zdrowia i Bożego błogosławieństwa przekazujemy solenizantom i jubilatom tygodnia, w sposób szczególny pani organistce z racji imienin. Wszystkim parafianom i gościom życzę radosnego świętowania dnia dzisiejszego, a  na cały tydzień składam – Szczęść Boże!