OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XVII NIEDZIELA ZWYKŁA – 30.07.2023 r.
 1. 1. Mija połowa wakacji. Wraz z początkiem obecnego tygodnia rozpoczniemy sierpień. To miesiąc dla nas szczególny na płaszczyźnie tak religijnej, jak i historycznej. W tym miesiącu ze wszystkich stron Polski i Europy setki tysięcy pielgrzymów zdążają na Jasną Górę. W tym roku po raz 32 odbędzie się Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem „Jesteśmy Kościołem Chrystusa” w trzech turach: Olkusz 9 – 13 sierpnia; Będzin 23 – 25 sierpnia i Jaworzno 3 – 8 września. Włączmy się w to diecezjalne pielgrzymowanie również w sposób duchowy polecając pielgrzymów w modlitwie.

 1. 2.W najbliższy wtorek, 1 sierpnia, przypada 79. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. W połowie miesiąca wspomnimy też „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Niech to bogactwo sierpniowych rocznic i wielkich świąt utwierdzi naszą wiarę i ufność w moc i potęgę Pana wieków.

 1. 3. W środę, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią św. Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie parafialnego kościoła. Ksiądz Biskup w tym dniu zaprasza wszystkie kobiety do sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. W tym dniu modlimy się również w intencji wspólnoty III Zakonu świeckich św. Franciszka naszej parafii w czasie mszy św. o godz. 800

 1. 4. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W czwartek modlimy o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Po mszy św. o godz. 1800 wakacyjny Wieczór Uwielbienia. W piątek w liturgii Kościoła będziemy wspominać Świętego proboszcza z Ars. ( zaproszenie do sanktuarium św. Jana Vianneya na XIV Diecezjalne Spotkanie Kapłanów ). W pierwszy piątek od godz. 1715 możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, Msza Święta wotywna o Bożym Sercu, zakończymy nabożeństwem ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i adoracją do godz. 2000

 1. 5. W pierwszą sobotę miesiąca szczególnie czcimy Niepokalane Serce Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność. Serdecznie zapraszamy na Eucharystię i nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej o godz. 800. W tym dniu odwiedziny chorych od godz. 900 .

 1. 6.W przyszłą niedzielę, 6 sierpnia, będziemy przeżywali święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane jest od XI wieku. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich. Z racji I niedzieli miesiąca po każdej mszy adoracja Najświętszego sakramentu.

 1. 7. Grupa kalwaryjskich pątników z Czeladzi zaprasza na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej w dniach 15 – 20 sierpnia 2023, szczegóły na plakacie w gablocie. Natomiast w zakrystii przyjmujemy zapisy na pieszą pielgrzymkę zagłębiowską na Jasną Górę oraz na diecezjalne pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej 9 września i do Markowej na uroczystości beatyfikacji rodzimy Ulmów 10 września.

 1. 8.Zachęcamy do nabycia prasy katolickiej, oraz naszej parafialnej gazetki „Głos Archaniołów”.

 1. 9. W tym tygodniu patronuje nam:
 • 31 VII – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), prezbiter, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański, wielki założyciel zakonu jezuitów (wspomnienie obowiązkowe);
 • 1 VIII – św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, założyciel zgromadzenie ojców redemptorystów (wspomnienie obowiązkowe);

 1. 10. Obchodzącym w tym tygodniu swoje osobiste uroczystości, zwłaszcza urodziny i imieniny, przekazujemy zapewnienie o naszej życzliwości. Swoje pozdrowienia kierujemy do korzystających z wakacyjnego odpoczynku. Wszystkim Parafianom i gościom życzymy radosnego świętowania dnia dzisiejszego, a na cały tydzień składamy – Szczęść Boże!