CZAS WAKACJI TO NIE WAKACJE OD PANA BOGA
Każdy człowiek ma prawo do odpoczynku. Tego nikt nie kwestionuje. Wakacje są po to, byśmy nabrali nowej energii, byśmy choć na moment zmienili swoje środowisko i nadrobili różne zaległości. Wolny czas jest darem Boga, który pokazał nam, że po pracy należy odpocząć́. Człowiek ma ograniczone siły, co jakiś czas potrzebuje odetchnąć od tego, czym się zajmuje na co dzień́. Nie da się ciągle funkcjonować na pełnych obrotach. Sam Jezus, widząc utrudzonych apostołów mówił: „Pójdźcie na ubocze, na miejsce pustynne i odpocznijcie nieco” (Mk 6, 31). W wakacje „zawieszamy” nasze niektóre obowiązki. Należy jednak pamiętać́, że są takie sprawy, o których nie wolno zapominać nawet podczas urlopu.
Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że katolikami jesteśmy przez 365 dni w roku. W ostatnich dniach w wielu kościołach jak refren powtarzało się zdanie, że od Pana Boga nie ma wakacji. Księża przypominali nam, byśmy nie rezygnowali z modlitwy, niedzielnej Eucharystii oraz spowiedzi i Komunii św. Letnie atrakcje nie powinny przysłonić nam Jezusa. Co nam przyjdzie z tego, jeśli odpoczniemy tylko fizycznie? Naszym motorem jest dusza. Jeśli w niej coś szwankuje, trudno o radość́, siłę i ochotę do życia. Wakacje są po to, byśmy zregenerowali zarówno ciało, jak i ducha. Jeżeli rozluźnimy wtedy nasze relacje z Bogiem i damy sobie taryfę ulgową w sprawach wiary, popełnimy poważny błąd. Jezus jest z nami przez cały rok. Towarzyszy nam w chwilach radości i smutku. Chce być przy nas przez cały czas. Wzywaliśmy Go w trudnych chwilach, był nam potrzebny, gdy mieliśmy egzaminy, problemy ze zdrowiem i kłopoty w pracy. Dlaczego zatem zapominamy o naszym Mistrzu w wakacje? On pragnie, byśmy dzieli z Nim także nasze radości, wakacyjne wyjazdy, podróże i wędrówki. Nie zapominajmy zatem o Bogu w czasie wakacji. NIEZBĘDNIK KATOLIKA NA WAKACJE
  • Weź ze sobą różaniec, modlitewnik.
  • Pobierz swój smartfon aplikację z Pismem świętym, czytaj je w podróży.
  • Zbierz informacje o najbliższym kościele w miejscu Twoich wakacji, aby uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii. W Internecie jest dostępnych kilka stron, które informują o miejscach i godzinach Eucharystii na całym świecie.
  • Pamiętaj, że w piątek na terenie Polski obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W Europie zachodniej jest ona zastępowana przez modlitwę i uczynki miłosierdzia. Chociaż w podróży ta wstrzemięźliwość nie obowiązuje, warto o niej nie zapominać i ofiarować ją w konkretnej intencji.
  • Na terenie Polski jest obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej w Uroczystość Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia.
  • W sytuacji grzechu pamiętaj, że konfesjonały czekają na Ciebie także w wakacje.
  • Gdy wchodzisz do świątyni pamiętaj o godnym stroju i wyłączeniu telefonów komórkowych.