RESUME REKOLEKCJI
Coraz częściej współczesny człowiek żyje byle do piątku, byle do wakacji, byle do wypłaty, coraz częściej żyje byle jak. Ciągle zabiegany, nieustannie zapracowany, coraz bardziej zmęczony gonitwą myśli i serca, traci z oczu to, co najważniejsze. Czasami zatrzyma się na chwilę, by w niedzielę spotkać się z Bogiem, ale niestety coraz rzadziej przeznacza ten dzień na modlitwę i Eucharystię. Tymczasem Wielki Post służy właśnie takiemu zatrzymaniu się po to, aby odetchnąć od tego wszystkiego co nas otacza i zacząć na nowo oddychać Bogiem. W jaki sposób to zrobić? Pomysły można mnożyć w nieskończoność: lektura książek, które przybliżą tematykę Wielkiego Postu, codzienne czytanie fragmentu Pisma Świętego, różne postanowienia, albo …. udział w rekolekcjach.

W dniach 27, 28 i 29 marca 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Czeladzi pod opieką nauczyciel, wychowawców i pedagogów wzięli udział w rekolekcjach wielkopostnych, które odbyły się w naszej parafii. Przeżywanie męki i śmierci Jezusa nie polega jedynie na snuciu się z ponurym wyrazem twarzy jak cień – przygnębiony i strapiony, ale jest czasem zwrócenia swych myśli w kierunku Nadziei naszego zbawienia, którą jest Syn Boży. „Albo będziesz święty, albo będziesz nikim”, bo przecież świętość jest drogą, którą podążając możemy przybliżyć się do Chrystusa i dlatego Rekolekcjonista, którym był wikariusz parafii św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu, a zarazem kapelan Szpitala Wojewódzkiego nr 5 w Sosnowcu ks. Tomasz Kryczko postanowił przybliżyć nam tę tematykę w różnorodny sposób.

W czasie rekolekcji dzieci dowiedziały się co robić, aby nasze serca były zawsze gotowe na spotkanie z Jezusem. W czasie nauk odkryły potrzebę modlitwy, postu i jałmużny. Nieodłącznym elementem katechezy był wspólny śpiew z różnymi gestami radości. w której najlepiej jak umiały wyrażały swoją miłość do Pana Boga. Wiele wspaniałych gadżetów, które zaprezentował rekolekcjonista pomogły dzieciom zrozumieć czym jest grzech, jakie posiadamy wady i jak z nimi walczyć, jak dobrze skorzystać z sakramentu pokuty, z którego większość skorzystała w drugim dniu rekolekcji. Ksiądz rekolekcjonista ukazał uczniom jak ważnym w osiągnięciu celu na drodze rozwoju duchowego jest praca nad sobą, wytrwałość i determinacja, co pomogło im jeszcze w lepszy sposób uczestniczyć w eucharystii na zakończenie rekolekcyjnych spotkań.

Dziękujemy księdzu Tomaszowi oraz wszystkim nauczycielom i dyrekcji szkoły za umożliwienie i pomoc w uczestnictwie w tak ważnym dla chrześcijanina czasie rekolekcji wielkopostnych.